הבלוג של מכון גנזים – אגודת הסופרים

ראשי » כללי » גם בזמן הטורקים: ירושלים בעברית

גם בזמן הטורקים: ירושלים בעברית

הכניסו את כתובת הדוא"ל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות במייל.

הצטרפות ל-152 עוקבים

סטטיסטיקה

  • 51,175 צפיות
Follow הבלוג של מכון גנזים – אגודת הסופרים on WordPress.com

סטטיסטיקה

  • 51,175 צפיות
Follow הבלוג של מכון גנזים – אגודת הסופרים on WordPress.com

לעתים הקנקן מעניין לא פחות ממה שבתוכו – כמו הגלויה הזו בארכיונו של אהרן קמינקא ב"גנזים", המלמדת לכאורה כי במאה ה-19 הכירה טורקיה בירושלים כעיר הראויה לאזכור בשפה העברית גם בחותמות הדואר הרשמיות שלה.

כתב אותה אברהם משה לונץ, סופר, עיתונאי חוקר ארץ ישראל וגאוגרף, שבין היתר הוציא בין השנים 1895 ל-1915 את "לוח ארץ ישראל", מעין אלמנך ספרותי שכלל מאמרים וסיפורים המשקפים את החיים בארץ ישראל באותן שנים. במכתב, ששלח ב-3.9.1896 אל אהרון קמינקא בפראג – הוא מאיץ בו להפיץ בין מיודעיו 10 עותקים (עקזאמפלארן) מספרו "לוח ארץ ישראל לשנת תרנ"ז. "אחד יקח בטח לעצמו והתשעה הנשארים יטיב להפיץ אם בעצמו או ע"י אנשי רצונו בין מכריו, מיודעיו ושאר חובבי ארה"ק [ארץ הקודש]. והמחיר: 10 קרויצר לעותק.

והנה הפתעה: על הגלויה חותמת של הדואר הטורקי ועליה כתוב "ירושלים" בטורקית, אנגלית וגם בעברית ["ירושלם", בפינה הימנית עליונה על גבי הבול]. האמנם הכירה טורקיה בירושלים כעיר עברית שראויה לחותמת בשפתה?

הצצה באתר "אהבת ירושלים" של רפי כפיר באינטרנט מגלה את הסיפור המרתק שמאחורי החותמת הזו. באתר מובא ציטוט מתוך ספרו של אפרים כהן רייס "מזיכרונות איש ירושלים" – "התפתחות הדואר האוסטרי [בירושלים] עוררה את קנאתן של שאר הארצות ולפתע צצו ועלו בארץ ישראל גם פוסטה צרפתית, איטלקית וגרמנית, ולבסוף גם רוסית. ההתחרות בין הפוסטות הייתה גדולה מאד… אז התעוררה סוף סוף גם הפוסטה התורכית להגדיל את השפעתה על היהודים. היא הפקידה פקיד יהודי, את ר' אליהו הוניג, והלה פתח חנות ברחוב היהודים וגם ב'מאה שערים', ויתן לקונים הנחה גדולה עוד מזו שנתנו הפוסטות האחרות. ברשות פקיד פוסטה גבוה חרת ר' אליהו בחתימת הדואר את המלה 'ירושלם' גם בעברית, והרבה בזה את הקופצים על המשלוח ע"י פוסטה זו. אמנם נמצאו מקטרגים אשר הלשינו על הפוסטה הטורקית-יהודית, כי ציונית היא, ופקודה נמרצת מקושטא ציוותה לשבר את החותמות הללו. אך ראש הפוסטה והפחה של ירושלים עצמו הסבירו, אי אין כאן אלא עניין של עסק, הנקי מכל שמץ פוליטיקה מצד היהודית, והפקודה בוטלה".

lunz1

"ירושלם" בחותמת הדואר הטורקי

lunz2

לונץ לקמינקא. אחד יקח לעצמו והשאר יפיץ נא בין מכריו

 

 


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: