הבלוג של מכון גנזים – אגודת הסופרים

ראשי » כללי » "חובה על החברה הדמוקרטית לעמוד על נפשה, ואפילו על-ידי מרד"

"חובה על החברה הדמוקרטית לעמוד על נפשה, ואפילו על-ידי מרד"

הכניסו את כתובת הדוא"ל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על רשומות חדשות במייל.

הצטרפות ל-200 עוקבים

סטטיסטיקה

  • 35,010 צפיות
Follow הבלוג של מכון גנזים – אגודת הסופרים on WordPress.com

סטטיסטיקה

  • 35,010 צפיות
Follow הבלוג של מכון גנזים – אגודת הסופרים on WordPress.com

ארכיונו הגדול של הבלשן עוזי אורנן (יליד 7 ביוני 1923) נמסר לגנזים – אגודת הסופרים. לפני ימים ספורים נסעה אדיבה גפן יו"ר גנזים אל ביתו של עוזי אורנן בישוב נופית שבצפון וקיבלה מידיו עשרות תיקים ובהם כתבי יד, מכתבים ומסמכים שונים – תמצית חיים של כשבעים שנות יצירה ופעילות פוליטית ענפה. עוזי אורנן הוא בן למשפחה עם "ייחוס" מכובד בתחום הלשון, השירה והיצירה: בנם של יחיאל ופנינה הילפרין ואחיהם של יונתן רטוש וצבי רין ושל הסופרת מירי דור. הוא נודע במאבקו למען הפרדת הדת מהמדינה, ייסד את "הליגה למניעת כפייה דתית" והיה מזוהה עם התנועה הכנענית שאחיו יונתן רטוש היה בין מייסדיו.

אחד המכתבים שבארכיון (22.12.1985) מתייחס לדבריו בראיון עיתונאי שהסעירו את הציבור בישראל ואף הגיעו לדיונים בכנסת:  הצורך ב"מרד עם תליות על עמודי חשמל" כדי לשמור על הדמוקרטיה מפני ה"המחנות האורתודוכסיים". בעקבות הסערה שלח את המכתב הזה לרם עברון בטלוויזיה הישראלית. הוא ביקש שיקרא אותו בפני הצופים בטלוויזיה כדי להבהיר את דבריו, והדגיש שהתכוון בביטוי ציורי ולא כרצון לתלות חרדים פשוטו כמשמעו. אפשר לראות על גבי המכתב את הקטעים שרם עברון קיצר מטעמי עריכה,  לפני שקרא בטלוויזיה את תגובתו.

"מר עברון היקר,

אודה לך אם תואיל לקרוא למאזינים את הערתי הבאה:

רב חרדי 'שלא שמע כלל שיש אלימות חרדית' הזכיר אותי ב'זה הזמן' כאילו אמרתי 'שיש לתלות חרדים על עמודי חשמל'. זהו סילוף של דברי.

"טענתי בראיון שנתפרסם בעיתון 'חותם' ב-20 בינואר 1984 שהמחנות האורתודוכסיים הם גופים אנטי דמוקרטיים והם מנצלים בציניות את הזכויות הדמוקרטיות שמדינתנו מעניקה לכל אזרחיה, כדי להרוס את המדינה ואת הדמוקרטיה שלה ולהשליט במקומה משטר טוטאליטרי, אולי בעזרת אויבים מבחוץ.

הבעתי את דעתי בראיון זה כדלקמן: כאשר קבוצה אנטי דמוקרטית כזאת תופסת את השלטון, כולו או קצתו – חובה על החברה הדמוקרטית לעמוד על נפשה, ואפילו על-ידי מרד. כדי להמחיש שאין אני מדבר על 'מרד' ממש, ולא על שיחות סלון של יום ששי בערב, השתמשתי בביטוי ציורי, דהיינו, 'מרד עם תליות על עמודי חשמל'. לא היה כאן שום מקום לשום אסוציאציה של פוגרום. כלל לא אמרתי, גם לא נתפרסם בדפוס כאילו אמרתי ש'יש לתלות חרדים על עמודי חשמל', ואת השקר הזה כבר הכחשתי במכתב ליו"ר הכנסת כאשר עלתה בעניין זה שאילתא בכנסת…"

עוזי אורנן מוסר ארכיונו לגנזים 23.7.19

עוזי אורנן ביום מסירת ארכיונו לגנזים – אגודת הסופרים

עוזי אורנן לרם עברון

עוזי אורנן לרם עברון, 1985. סילוף של דברי


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: